mechaniczny zakład precyzyjny - Ponad 70 lat na rynku

Firma Dabex

Firma Mechaniczny Zakład Precyzyjny DABEX została założona przez Emila Dąbkowskiego w 1947 roku na terenie Centralnego Okręgu Przemysłowego w Skarżysku-Kamiennej. Przedmiotem działalności była produkcja narzędzi skrawających oraz narzędzi pomiarowych do gwintów .

W 1954 roku działalność została przeniesiona do Falenicy (wówczas pod Warszawą). Mimo restrykcyjnego klimatu politycznego firma rozwijała produkcję opierając się na sprzedaży narzędzi dla przemysłu państwowego.

W roku 1977 właścicielem firmy został Wojciech Dąbkowski, który prowadzi ją do dnia dzisiejszego.

Na przełomie lat 70-tych i 80-tych wraz z rozwojem krajowej motoryzacji asortyment produkcji został rozszerzony o części zamienne do samochodów.

W okresie powstania Solidarności oraz stanu wojennego włączyliśmy się do wspierania ruchu wyzwoleńczego. Przejawiało się to nie tylko w pomocy finansowej, ale również w czynnym uczestnictwie w strajkach ze strajkiem generalnym włącznie. Jedno z pomieszczeń zostało udostępnione na tajne spotkania ukrywających się władz Solidarności. Przez pewien czas trzymaliśmy pieczę nad urządzaniami tajnej drukarni. Na wielu naszych wyrobach widniał wybity znak Solidarności podziemnej.

Uwarunkowania zmieniającej się gospodarki lat 90-tych sprawiły, że zawęziliśmy oferowany asortyment produkowanych wyrobów do gwintowników oraz precyzyjnych narzędzi skrawających.

Ponadto podjęliśmy badania nad określeniem optymalnej geometrii ostrzy w zależności od rodzaju materiału, w którym wykonywany jest gwint.

 

Od 1947 r.

”... przy tak precyzyjnej produkcji, zachowanie reżimutechnologicznego jest dla nas standardem - już od ponad 70lat.„

NASZA OFERTA